آیین رونمایی از کتاب ” گلستان یازدهم” صبح دوشنبه با حضور حجت‌الاسلام مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رضا حاجی‌بابایی نماینده مردم همدان در مجلس، محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری، مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات پایداری، زهرا پناهی روا همسر شهید چیت‌سازیان، بهناز ضرابی‌زاده نویسنده کتاب و جمعی از اهالی فرهنگ و قلم در حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش تسنیم مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری گفت: اگر خاطرات همسران شهدا نوشته نمی‌شد، حتماً خاطرات، ادبیات و تاریخ دفاع مقدس ناقص بود. همسران شهدا نیمه پنهان شهدا هستند.
 با نقل خاطرات جبهه تنها بخشی از شخصیت این مجاهدان معرفی می‌شود و با خاطرات خانواده و همسران این افراد کامل معرفی می‌شوند.  وی افزود: حوزه هنری مبدع این نوع ادبیات است. رهبر معظم انقلاب نیز در دیداری که با ایشان داشتیم، فرمودند که شما کشور را از ادبیات وارداتی بی‌نیاز کردید. خاستگاه این ادبیات، فرهنگ اسلامی و ایرانی است. اگر این ادبیات امروز نبود کتاب‌های قابل افتخاری مانند “گلستان یازدهم” هم نبود.
مؤمنی شریف به نحوه نگارش و سبک ضرابی‌زاده در کتاب “گلستان یازدهم” و تفاوت آن با “دختر شینا”کتاب پیشین این نویسنده اشاره کرد و گفت: این کتاب هرچند در قالب خاطره نوشته‌شده اما شبیه رمان است و مخاطب می‌تواند با آن همذات‌پنداری کند و خود را با خاطرات پناهی روا شریک ببیند. حجت‌الاسلام خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی  نیز بابیان خاطراتی از جنگ و مجاهدت همدانی‌ها در دوران دفاع مقدس گفت: خاطرات شهید چیت‌سازیان ایثار یکی از ستاره‌های این جمع را نشان می‌دهد؛ آدم‌هایی که شوق رفتن در آن‌ها موج می‌زد. قلم روان خانم ضرابی‌زاده حکایت از آینده خوب ایشان دارد. امیدوارم همین راه را با نگاه و نیت و خلوص ادامه دهند چراکه برای جنگ نوشتن بدون خلوص امکان ندارد. مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری بابیان این‌که نویسنده کتاب «گلستان یازدهم» عهدی نانوشته برای حضور در این حوزه دارد، افزود: ما امروز با نسل تازه‌ای از نویسندگان جنگ روبه رو می‌شویم. پیش‌قراولان این نسل جدید خانم‌ها هستند و انس و الفت زنان با جنگ بیشتر است.
 کارهای نوشته‌شده توسط نسل جدید،  قوی‌تر از نویسندگان قبلی است؛ چراکه این نسل از دانشی که در این خصوص در ایران و در حوزه هنری اندوخته شده، استفاده می‌کند. حمیدرضا حاجی‌بابایی، نماینده مردم همدان در مجلس  نیز با اشاره به نقش پراهمیت نویسندگان حوزه ادبیات دفاع مقدس گفت: شهید چیت‌سازیان هنوز در انقلاب ما حضور دارد. پناهی روا امروز به نام شهید روایتی ارائه می‌کند که می‌تواند راه شهید را پرتوان‌تر به جوانان معرفی کند.سپس بهناز ضرابی‌زاده نویسنده کتاب «گلستان یازدهم» با تشکر از راوی کتاب و یادی از شهدای آتش‌نشان گفت: این روزها به این فکر می‌کنم که انسان‌ها همیشه دو مانع برای رشد دارند؛ یکی عشق و دیگری ترس. کسانی که این دو  مانع را کنار گذاشتند، قهرمان شدند. شهید چیت‌سازیان، شهدای ما و شهدای پلاسکو قهرمانان بزرگی هستند که توانستند از این دو مانع عبور کنند. وی افزود: از زمانی که وارد این حوزه شدم، خیلی درس ها آموختم و هرروز برگ جدیدی به رویم گشوده شد.
همیشه بر این باور بوده‌ام که نباید قلم‌هایمان را کنار بگذاریم و از آن فاصله بگیریم.زهرا پناهی روا، همسر شهید چیت‌سازیان و راوی کتاب «گلستان یازدهم» نیز اظهار کرد: این کتاب مجموعه خاطرات حدود یک‌سال و هشت ماه زندگی مشترک با شهید چیت‌سازیان و سیر و سلوک این شهید است هرچند این زندگی کوتاه بود، اما عمری درس گرفتم؛ درس مهربانی، اخلاق و شکیبایی.وی بابیان این‌که «گلستان یازدهم» خاطرات زندگی معنوی است که پایانی ندارد، افزود: خوشحالم که لطف خدا شامل حالم شد و به این افتخار نائل شدم که همسر شهیدی باشم که تا ابد ماندگار است. من احساس تنهایی نمی‌کنم، چون فرزند شهید در کنارم هست و بوی پدرش را برایم تداعی می‌کند.
 در ادامه از کتاب «گلستان یازدهم» با حضور محسن مؤمنی شریف، مرتضی سرهنگی، گلعلی بابایی، حاجی‌آبادی، حمید حسام و جمعی از مسئولان آموزش‌وپرورش رونمایی و از نویسنده، راوی و فرزند شهید تجلیل شد. همچنین متن یادداشت رهبر معظم انقلاب بر این کتاب نیز قرائت شد.ضرابی‌زاده نیز در این مراسم یک جلد از این کتاب را که مزین به دستخط مقام معظم رهبری بود، به راوی کتاب هدیه داد.
« گلستان یازدهم» دربردارنده خاطرات زهرا پناهی روا از زندگی مشترکش با شهید علی چیت‌سازیان است که با نثری روان و داستان گونه به قلم بهناز ضرابی‌زاده نوشته‌شده است. به گزارش تسنیم ضرابی‌زاده با اشاره به دیدار خود با مقام معظم رهبری یادآور شد: هنگامی که حمید حسام مشغول صحبت درباره کتاب «وقتی مهتاب گم شد» بود، مقام معظم رهبری فرمودند در این کتاب شخصیتی به‌نام «علی چیت‌سازیان» حضور دارد که آقای خوش‌لفظ در ابتدا که به جبهه می‌آیند، با وی رابطه خوبی ندارند اما کم‌کم این رابطه دوستانه می‌شود.ایشان اظهار علاقه کردند که درباره شهید چیت‌سازیان نیز کتابی را بخوانند.
دوستان حاضر گفتند اخیراً کتابی درباره این شهید نوشته‌شده است.به ایشان عرض کردم که کتاب جدید من با عنوان «گلستان یازدهم»  درباره شهید چیت‌سازیان است. رهبر معظم انقلاب فرمودند حتماً این کتاب را می‌خوانند. من در آن جلسه دو جلد از «گلستان یازدهم» را به همراه برده بودم تا یکی را تقدیم به مقام معظم رهبری کنم و برای جلد دیگر از ایشان بخواهم که یادداشتی بر کتاب بنویسند. ایشان در همان جلسه متن کوتاهی را نوشتند:
« رحمت و سلام خدا بر شهید عزیز علی چیت‌سازیان و درود بر همسر آن شهید و سپاس از نویسنده متعهد این کتاب.
 سید علی خامنه‌ای».

منبع:روزنامه خراسان

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on TumblrShare on LinkedIn