[ad_1]

به اعلام خبرنگار مهر، سیدحسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ابتدای نشست رسانه ای خود که روز یکشنبه ۱۶ مهر در مجموعه «ساختمان هنر» برگزار گشت، با اشاره به اهداف و فعالیت های صندوق اعتباری هنر طی سال های گذشته بیان کرد: فارغ از شکل ظاهری و بیرونی فعالیت های مجموع ما که خدمت رسانی به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه جزو اولویت های آن قرار دارد به فعالیت های دیگری نیز بازمی گردد و آن پیدا کردن افرادی است که متاسفانه در وضعیت غیرقابل پذیرشی قرار دارند. متاسفانه همنشینی هنر واقعی و گرفتاری های زندگی این عزیزان اتفاقات دلخراش و دلتنگ کننده ای را به وجود می آورد که لازم است درباره آنها تمرکز بیشتری صورت گیرد.

فقط پیوندهای انسانی ما را از مشکلات آگاه می کند

وی ادامه داد: مکانیزم پیدا کردن نقاط و اتفاقاتی که هنرمندان عزیز کشورمان در آن گرفتار هستند به غیر از پیوندهای انسانی چیز دیگری نیست زیرا ما در چارچوب فعالیت  های اداری مان فقط می توانیم به آنچه در مباحث اداری مطرح می شود رسیدگی کنیم اما بسیاری از هنرمندان در کشور ما زندگی می کنند که به دلیل برخی از پیچیدگی های اداری و مشکلات متعددی که در محل زندگی خود دارند نمی توانند در سیستم اداری ما حضور جدی داشته باشند. مضاف بر اینکه بسیاری از این هنرمندان به قدری شرافت کاری دارند که ترجیح می دهند در سکوت با مشکلات معتدد خود  دست و پنجه نرم کنند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر بیان کرد: این وظیفه مجموعه ماست که به کمک هنرمندان برویم و آنچه که در حد و امکانات داریم با آنها تقسیم کنیم. متاسفانه بسیاری از هنرمندان اصیل این کشور در مناطق مختلفی زندگی می کنند که از نظر معیشتی وضعیت خوبی ندارد. به هر حال از چندی پیش جرقه حمایت هایی که باید از این هنرمندان انجام پذیرد با مساعدت هنرمندانی چون محسن شریفیان زده گشت و ما بر اساس سیستم های مختلف اطلاع رسانی که وجود داشت موفق شدیم در جریان مشکلات هنرمندان مختلفی از جمله استاد موسی کمالی قرار گیریم و از ایشان حمایت هایی را انجام دهیم. به هر صورت محسن شریفیان به عنوان یک هنرمند دغدغه مند عرصه موسیقی این چراغ را روشن کرد و وقتی گرفتاری های یک هنرمند دیگر را دید به جای اینکه نسبت به موضوع بی تفاوت باشد پرچمی را درست کرد و آن را برای کمک به یک هنرمند بالا برد و این یک اقدام بسیار ارزشمندی است که جایزه جهانی خود را در معرض فروش قرار داد تا کار هنرمند دیگری حل شود.

با یک گل بهار نمی شود

 سیدزاده تاکید کرد: ما بعد از این اتفاقات و حمایت هایی که به سهم خود از آقای موسی کمالی داشتیم شروع به تحقیق و  جستجو در مورد هنرمندانی که به کمک بیشتری احتیاج دارند کردیم و با سفرهای مختلفی که توسط همکاران در این زمینه انجام گشت فضا را به سمتی بردیم که بتوانیم در یک جریان مستمر گرفتاری ها و دردهای جامعه هنری را بکاهیم. ما بر این باوریم با یک گل بهار نمی شود و اما هیچ راهی به غیر از پیوندهای انسانی در استمرار کاری که شروع کردیم وجود ندارد. همکاران من در واحد های مختلف صندوق اعتباری هنر وظایف خود در حد توان رسیدگی می کنند اما شناختن هنرمندانی که درگیر مسائلی هستند که نباید باشند وظیفه تازه ای است که باید آن را ادامه داده و بر گسترش آن تاکید کنیم.

وی با اشاره به بضاعت های محدود صندوق اعتباری هنر در حوزه کمک رسانی به هنرمندان اظهار کرد: من اطمینان دارم با اتفاقات جدیدی که شروع شده بسیاری از مسائل هنرمندان برطرف خواهد گشت و امیدوارم این جلسه بتواند گام محکمی برای شروع یک حرکت جدی باشد. به هر ترتیب ما این جلسه را برگزار کردیم تا از زحمات محسن شریفیان تشکر کنیم که به محض متوجه شدن یک پدیده تاسف برانگیز چراغی را روشن کرد که می تواند در ادامه اتفاقات خوبی را ایجاد کند. ما در همین جا از رسانه ها نیز می خواهیم تا به کمک ما بیایند تا نسبت به معرفی هنرمندان و افرادی که دچار مشکلات متعددی در سراسر کشور هستند ما را یاری دهند.

پیشنهاد محسن شریفیان به دولتی ها

محسن شریفیان سرپرست گروه موسیقی «لیان» در این نشست رسانه ای گفت: متاسفانه ما بعد از هر فعالیت یا اجرای برنامه ای همیشه در بی اهمیتی و فراموشی رنج می بریم و این نشان می دهد که وضعیت هنر در طول تاریخ چقدر اسفبار بوده است. همین موضوع که مدت هاست به آن فکر می کنم بهانه ای گشت تا بعد از شرکت در مجمع جهانی نوازندگان نی انبان در اسپانیا که یک نشانی به ما تعلق گرفت فضایی را فراهم کنیم که بتوانیم به این بهانه به هنرمند بزرگ موسیقی هرمزگان کمکی را انجام دهیم و البته هم می دانم برای اولین بار نیست که چنین کاری اتفاق می افتد اما امیدوارم به سهم خود توانسته باشیم در کمک به هنرمندان شریف و ارزشمند کشورمان گامی را برداریم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: ای کاش در کنار تشکیل مجموعه هایی چون صندوق اعتباری هنر، مجموعه یا نهاد دیگری تاسیس می گشت تا مشکلات هنرمندان قبل از اینکه به وجود بیاید حل شود. به اعتقاد من بروز مشکلات و گرفتاری ها برای هنرمندان اتفاق بسیار بدی است که در زندگی یک هنرمند است و ای کاش راه هایی پیدا شود که این مشکلات ریشه ای حل شده و هنرمندان ما دیگر درمانده و مریض نباشند و از همه اینها مهمتر ای کاش فضایی فراهم شود که قبل از این مساعدت ها و توجهات راهی پیدا شود که کار هنرمندان بیشتر از اینها دیده شود.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر بعد از تقدیر از اقدام محسن شریفیان در تقدیم مدال مسابقات جهانی نی انبان به صندوق اعتباری هنر گفت: محسن شریفیان کار بسیار بزرگی را انجام داده است بنابراین اقدام وی فرصت مغتنمی است که بتوانیم به ماجرای کمک به هنرمندان حساسیت بیشتری به خرج دهیم. ما از اینگونه اقدامات به هیچ عنوان قصد استفاده تبلیغاتی نداریم کما اینکه شاید شما در جریان نباشید که ما هم اکنون در بسیاری از نقاط کشور مشغول رصد و پیگیری مشکلات بسیاری از هنرمندان هستیم که چندان مایل نیستیم به بهانه کمک از آنها محملی را برای خودنمایی ایجاد کنیم. ما فقط دوست داریم تا مشکلات هنرمندان عزیز کشورمان هر چه زودتر مرتفع شده و بتوانند با فراغ باز به تولید آثار هنری اقدام کنند.

[ad_2]

محل دریافت خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on TumblrShare on LinkedIn