[ad_1]

به اعلام سایت مهر، جلد دوم کتاب آموزشی «شیوه نوازندگی کاخن» به ریتم‌های فلامنکو اختصاص دارد به گونه ای که مولف در سه فصل به ارایه تاریخچه و کلیاتی درباره این ساز، تمرین های متفاوت و ریتم‌های فلامنکو پرداخته است.

به گفته محمدرضا رییسی مولف این اثر، کتاب حاضر به عنوان نخستین شیوه آموزشی ساز کاخن در ایران، تلاشی در راستای آموزش روشمند این ساز بر مبنای اسلوب نوازندگان پیشرو کاخن نوازی در جهان است. جلد دوم این کتاب بر اساس ریتم های موسیقی فلامنکوی اسپانیا تدوین شده و شامل سبک های چون رومبا، تانگو، فاندانگوس، سوییاناس، بولریاس، آنیادیو، بولریاس مدیو کمپاس، خالئو، سولئاپور بولریا، آلگریاس، ثاپاته آدو، سگریاس و تانگیوس است.

این مولف همچنین در پیش‌گفتار این کتاب آموزشی آورده است: بی‌تردید در فرهنگ و موسیقی آمریکای‌ لاتین و اسپانیا، ساز کاخن یکی از مهمترین سازهای کوبه‌ای به‌شمار می‌رود و با گسترش این‌ گونه‌های موسیقایی در پهنه فرهنگی جهان، بدیهی است که گرایش به سمت این سازِ بسیار ساده ولی پرتوان، به نحوی چشم گیر ‌رو به‌ فزونی است. در یک دهه گذشته، ایران نیز از این قاعده مستثنا نبوده و روزبه‌روز علاقه‌مندان این ساز فزونی گرفته است ولی با توجه به فقدان شاخه تخصصی سازهای کوبه‌ای در مراکز عالی آموزش موسیقی، ‌از یک‌سو و کمبود چشمگیر استادان فن از سوی دیگر موفق به تدوین اسلوب مدون آموزشی برای این ساز نشده ایم تا بتوانیم در تربیت نوازنده ساز کاخن پیشرفتی مقبول داشته باشیم.

این کتاب به نحوی تدوین شده است تا هم برای نوازندگان سازهای کوبه ای که کاخن را به عنوان ساز دوم می نوازند کاربردی باشد و هم نیازهای مبتدیان را به کلی مرتفع کند.

جلد اول این کتاب آموزشی با اختصاص به ریتم‌های آمریکای‌ لاتین و آفریقا سال ۹۴ منتشر شده و بعد گذشت ۲ سال جلد دوم نیز با اختصاص به ریتم های فلامنکو در اختیار مخاطبان این ساز قرار گرفته است.

[ad_2]

محل دریافت خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on TumblrShare on LinkedIn