[ad_1]

به گفته سایت مهر، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز یکشنبه ۲۵ تیرماه در نشست دو روزه چشم انداز تئاتر استان‌ها در تماشاخانه سنگلج حضور پیدا کرد. در این نشست علی مرادخانی معاون هنری وزیر، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیران کل ارشاد استان ها و تعدادی از هنرمندان حضور داشتند.

وزیر ارشاد با بیان اینکه حوزه تخصصی ام مطالعات فرهنگی و اجتماعی است و می خواهم مطالبات اجتماعی ام را از تئاتر بیان کنم، اظهار کرد: بر این باور هستم که باید تلاش جدی برای تقویت این حوزه داشته باشیم نه به دلیل صرف اقتصاد حوزه تئاتر، بلکه من معتقدم تئاتر می‌تواند هویت بخش باشد مشروط براینکه به مبانی هویتی آشنا و واقف باشد.

صالحی امیری با اشاره به نشست خود با جمعی از اعضای ستاد برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی مریوان در هفته گذشته، گفت: برخی از روزها وقتی به سالن تئاتر می‌روم و از نزدیک با فضای تئاتر آشنا می‌شوم، بیشتر به این موضوع ایمان می آورم که ما باید حوزه تئاتر را در کشور به عنوان یک هنر ماندگار، بیش از پیش تبلیغ کنیم. بر این باور هستم که گفتمان تئاتر در دهه چهارم مبتنی بر اجتماعی شدن تئاتر باید باشد.

وی متذکر گشت: چالش بزرگ امروز جامعه ما اخلاقی است. وقتی ستایش کشته می شود جامعه نمی لرزد و وقتی آتنا دچار جنایت می شود جامعه دچار هراس نمی شود. این ناشی از بحران افول اخلاقیات است. من در اینجا است که رسالت تئاتر را به عنوان رسالت اجتماعی تعریف می‌کنم، تئاتر باید به مسائل اجتماعی پاسخگو و گفتمان تئاتر باید اجتماعی باشد که هم آلام دهنده و هم کاهنده آسیب ها محسوب شود. این به معنی نفی وضع موجود نیست به معنی ارتقای وضع موجود است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه فروپاشی خانواده به فروپاشی اجتماعی منجر می شود، افزود: طلاق یک بعد از این فروپاشی است. در خانواده ناسازگار به دلیل عناصر مداخله گر مثل شبکه های اجتماعی، گفتگویی وجود ندارد و نتیجه این عدم گفتگو در خانواده جامعه را هم با چالش های جدیدی مواجه می کند. جامعه ما امروز به دلیل آسیب های خانواده دچار آسیب های بنیادین شده است. صبح که افراد از خانه بیرون می‌آیند لبخند به هم نمی زنند، سلام نمی کنند، انسان‌ها با هم بیگانه هستند و در کلان شهرها روح و حیات و همنوایی دیده نمی شود، همه انسان ها در یک مسابقه نابرابر با سرعت می‌خواهند به مقصد برسند چون منافع فردی بر جمعی ترجیح داده شده است.

صالحی امیری تأکید کرد: من معتقدم تئاتر می‌تواند عنصر وحدت بخش قومی در کشور ما باشد. اما آیا تئاتر در حوزه اخلاق اجتماعی مسئولیت دارد؟ چرا با اندک چالشی، منازعه و خشونتی شکل می گیرد و چراهای دیگر که ما و شما باید بدان جواب دهیم و رسالت خود را تعریف کنیم. جامعه‌ای که خشونت در آن رواج دارد، آسیب‌های اجتماعی هم زیاد می‌شود. سرعت تحولات در جامعه ایران زیاد است. فروش لوازم آرایش چند برابر کتاب است و تبدیل به الگوی مصرف نابسامان شده است. هنر تئاتر می تواند به عنوان هنری مردمی نقش مهمی در سلامت جامعه ایفا کند.

[ad_2]

محل دریافت خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on TumblrShare on LinkedIn